دیجیتال
 
نویسندگان
لینک دوستان
لینکی ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
پیوندهای روزانه
لینکی ثبت نشده است

به احتمال زیاد متن لورم ایپسوم را مخصوصا در وب سایت‌های تازه تاسیس تا امروز چند مرتبه دیده‌اید. اما کاربرد متن Lorem Ipsum چیست و چرا در طراحی سایت از آن استفاده می‌شود؟

متن لورم ایپسوم بیشتر در قالب‌های تازه طراحی شده برای وردپرس یا هر الگویی که به عنوان شمایی از یک وب سایت در آینده طراحی شده است، دیده می‌شود. با خواندن متن لورم ایپسوم متوجه بی‌ربط بودن آن خواهید شد، اما همچنان به صورت گسترده در سرتاسر وب فارسی یا انگلیسی دیده می‌شود.
متن لورم ایپسوم چیست؟
لورم ایپسوم نام یک نوع متن متداول نگهدارنده فضا در صفحات وب است. از آن با عنوان متن ساختگی یا متن پرکننده نیز یاد می‌کنند. از طریق کپی – پیست کردن متن لورم ایپسوم، فضایی مشخص در گوشه‌ای از یک صفحه وب را پر می‌کنیم، بدون این که مطلبی ارزشمند یا حتی معنادار در آنجا نوشته باشیم. در گذشته از این نوع از متن ها در سایتی مانند دیوار استفاده می شد. با خواندن متن لورم ایپسوم خیلی زود متوجه مهمل بودن آن خواهید شد، اما در هر صورت، ایده‌ای از ظاهر نهایی وب سایت بعد از پر شدن آن با محتواهای واقعی، به کاربر می‌دهد.

چرا از متن لورم ایپسوم استفاده می‌شود؟
سوال اینجاست که چرا در طراحی سایت تهران باید به جای نوشتن چند پاراگراف به زبان فارسی، انگلیسی یا هر زبان دیگر به منظور پر کردن قسمتی از یک صفحه وب، که زمان زیادی نیز نخواهد برد، استفاده از یک متن تماما پوچ و بی‌معنی را ترجیح بدهد؟ می‌توان برای کردن گوشه‌ای از یک وب سایت، بخشی از کتاب یک نویسنده معروف را کپی – پیست کرد!

دلیل اصلی استفاده از این نوع متن بیهوده، جلوگیری از تمرکز کاربران روی متن به جای عناصر گرافیکی و ظاهری است. وقتی یک طراح، یک وب سایت طراحی کرده و در اولین قدم، منتظر دریافت فیدبک از آن است، دوست ندارد کاربران روی متون متمرکز شوند، چرا که هدف اصلی، پی بردن به میزان جذابیت ظاهر وب سایت (و نه محتوای آن) است.

از طرفی دیگر، متن لورم ایپسوم شباهت زیادی به ساختار یک متن واقعی دارد. برای سایت هایی مانند نمناک نوشتن این نوع از متن ها بسیار اهمیت دارد. کپی – پیست کردن تعدادی کلمه از وب به صورت تصادفی، به توزیعی ناهمگون از کلمات در سرتاسر صفحه وب منجر خواهد شد. با استفاده از متن ساختگی لورم ایپسوم می‌توان به خاطر یکپارچگی متن، به خوبی روی ویژگی‌های ظاهری متن همچون فونت، سایز و رنگ آن تمرکز کرد.

متن ساختگی لورم ایپسوم از کجا آمد؟
اگرچه این متن یاوه به نظر رسیده و تصور می‌شود فردی، آن را با بستن چشم خود همینطور از ابتدا تا انتها تایپ کرده است، اما ریشه‌ای در متون لاتین دارد. سیسرو (Cicero)، فیلسوفی که حدود 50 سال قبل از میلادی مسیح (2 هزار سال پیش) زندگی می‌کرد، در اثر خود با نام “De finibus bonorum et malorum” (در انتهای خوب و بد) چنین متنی آورده بود. در این کتاب وی به بررسی موضوعات مربوط به اخلاق پرداخته می‌شود. متن ساختگی لورم ایپسوم از قسمت‌های 1.10.32 و 1.10.33 این اثر استخراج شده است.

البته متن ساختگی که امروز، در طراحی وب سایت‌های انگلیسی مانند اینستاگرام استفاده می‌شود، تماما لاتین نیست. در مقایسه با اثر سیسرو، متن لورم ایپسوم امروز کاملا یاوه‌گویی محسوب می‌شود! افزوده و حذف شدن یک سری کلمات از نوشته‌ اولیه استخراج شده از کتاب «در انتهای خوب و بد» سیسرو سبب شده متن ساختگی لورم ایپسوم تفاوت‌های زیادی با آن داشته باشد. دکتر ریچارد مک‌لینتیک (Richard McClintock) حین جستجو برای یافتن معنی کلمه لاتین نادر “Consectetur” در کتاب‌های ادبیات کلاسیک، به منبع متن دست پیدا کرد.

معنی لورم ایپسوم چیست؟

طبق بررسی ما، با ترجمه Lorem Ipsum به معنی روشنی در زبان انگلیسی نمی‌رسیم. از آنجایی که این دو کلمه، عینا در متن ساختگی فارسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، هیچ معنا و مفهوم خاصی در زبان ما ندارند.  باید توجه داشت در طراحی سایت فروشگاهی تخصصی به استفاده درست کلمات توجه کنید .از آنجایی که متن لورم ایپسوم استاندارد، ورژنی جدا شده از یک اثر هنری است، نمی‌توان به طور دقیق آن را ترجمه کرد.

چگونه متن لورم ایپسوم را تولید کرد؟
وب سایت‌های مختلفی به این منظور وجود دارند. برای داشتن متن لورم ایپسوم فارسی، کافی است این عبارت را در گوگل جستجو کرده و وارد یکی از وب سایت‌های معرفی شده شوید. به طور مثال می توانید متون موجود در سایت های بزرگ مانند ستاره  را مشاهده کنید. در ابزارهای آنلاین تولیدکننده متن لورم ایپسوم، بسته به این که در پی تولید محتوایی (بیهوده) برای چه میزان فضا در یک صفحه وب هستید، گزینه‌های مختلفی مقابلتان قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه می‌توانید به اندازه یک تعداد پاراگراف، جمله یا کلمه استاندارد، متنی ساختگی تولید کنید.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ] [ ۰۸:۳۱:۱۵ ] [ امیر روزی طلب ]
[ ]
.: Weblog Themes By viablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعی ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب